Otázky a odpovědi

1) Jaké máte se zahradnictvím zkušenosti?

Jsem vystudovaný inženýr okrasného zahradnictví s dlouholetými zkušenostmi a stále si rozšiřuji své vědomosti a přehled návštěvami odborných seminářů, školení, výstav a konzultacemi s odborníky v jednotlivých oborech.


2) Proč se obracet na projektanta ?

Určitě se to vyplatí, je to jako v každém jiném oboru. Můžete si sami postavit dům nebo ušít šaty, často s dobrým výsledkem. Určitě je ale nutné se předem o této věci poradit s někým kdo už takovou věc dělal a má potřebné teoretické i praktické znalosti. Vyhnete se hledání řešení metodou pokus - omyl. Tím si ušetříte mnoho času, práce a peněz a máte jistotu že zahrada splní to co od ní očekáváte. Ne vše co si zákazník přeje je pro dané podmínky vhodné a zároveň je celá řada možností, které by Vás ani nenapadly. Projektant má znalosti o sortimentu, zná  požadavky rostlin na teplotu, vláhu, vlhkost, odolnost vůči škodlivým činitelům apod. Pomocí projektanta dochází vlastně k převodu Vašich snů a přání do reálné podoby.  

3) Co projekt obsahuje?

Projektant posoudí možnosti pozemku, a na základě vašich požadavků ( spoluvytváříte vlastní zahradu) zpracuje studii – tedy dispoziční návrh Schválený návrh se pak zpracovává do osazovacího plánu, kde se již řeší konkrétní druhy a počty rostlin. Úplný projekt obsahuje : 
- studii: 2 - 3 varianty uspořádání z nichž si zákazník vybere
- pohledy,skici cílového stavu
- osazovací plán
- seznam rostlin
- technické výkresy (řezy terénem,cesty,krbovna,pergola a pod.)
- textovou část ( technická zpráva : úvodní rozbor, výkaz výměr a počtů, seznam rostlin, podmínky zakládání, údržba.položkový rozpočet)

4) Kdy kontaktovat zahradního architektat?

Projekt je vhodné zadat s určitým předstihem ( nejlépe rok, ale aspoň půl roku) před plánovanou realizací a pokud se jedná o novou výstavbu, je nejlepší pokud se projekt zahrady zpracovává současně s projektem domu a mohou se vzájemně ovlivnit.

5) Proč využít služeb zahradníka profesionála?

Odborně a pečlivě provedená realizace je klíčová pro výsledek. Důslednost a některé práce, které se mohou laikovi zdát zbytečné mohou v dalších letech rozhodnout o přežití výsadeb.Důležitá je rovněž záruka na práce i rostliny, kterou při realizaci svépomocí nemáte a může se to velmi prodražit.

6) Kolik to bude stát?

No přesně tolik, kolik jste ochotni investovat. Ale vážně: výše nákladů se odvíjí od mnoha faktorů např. velikosti zpracovávané plochy, množství stavebních úprav, stavu pozemku a půdy, estetickém účinku. Přejeme-li si, aby zahrada měla okamžitý efekt musíme použít větší počet vzrostlejších rostlin. Cenový rozdíl ve velikosti rostlin je významným faktorem. Podívejte se do rubriky ceny

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.