Jezírko, vodní tok a mokřad

 

Zahradní jezírko

je skvělou součástí zahrady a tam, kde je to možné z hlediska celkové koncepce zahrady, její velikosti a technické proveditelnosti, ho našim zákazníkům jednoznačně doporučujeme. Důležité je jezírko citlivě začlenit do okolní zahrady a vytvořit tak jednotný prostor s dominancí uklidňující vodní hladiny. Jezírko se stane oblíbeným místem vašeho odpočinku a vaší zahradu velmi obohatí..Jeden z našich zákazníků označuje svou zahradu s jezírkem a vodní kaskádou jako „můj malý ráj“, což nás velmi těší.  Okrasné jezírko lze vybudovat od těch nejmenších rozměrů až po rozlehlé vodní plochy. Ideální je doplnit ho o vodní tok s kaskádami a dřevěnou nebo kamennou terasou se vstupem do vody. Při jeho návrhu i provozu je třeba dodržet určité zásady, které pomohou tento přírodní biotop udržovat v dokonalé biologické rovnováze a využít přirozené přírodní procesy k udržování čistoty vody.
V první řadě jsou to světelné podmínky , z důvodu tvorby řas a přehřívání vody v letním období je nejvhodnější zvolit místo částečně zastíněné, nebo takové místo, kam dopadá slunce jen v dopoledních hodinách. Čtyři a šest hodin přímého slunečního záření denně je pro jezírko ideální,. Vždy je lepší jezírko hlubší a v místech vystavených silnému slunečnímu záření je to nutnost. Dále je to správně navržená biologická filtrace vody a dočištění v kořenové zóně rostlin. Nutná je i správná cirkulace vody a dodržení spousty dalších zásad. Stavbu jezírka nedoporučujeme provádět svépomocí. Jezírko tvoří křehký ekosystém a vždy je vhodné, když jej založí profesionálové pro daný účel.
Tím se řídíme i my. Naše firma je firmou zahradnickou a projekční a nesnažíme se podnikat v oborech, v nichž nejsme profesionály. Naší prací je tedy navrhnout styl a umístění  jezírka a jeho zapojení do zahrady. Prakticky pak realizujeme výkopové práce pro jezírko a dokončovací práce, zejména zpevnění břehů kamenem, vytvoření filtračních zón, stavbu vodního toku a osázení celého díla rostlinami. Vlastní návrh a dodávku technologií, tj. položení a svaření fólie, instalaci potrubí, čerpadel a filtrací pro nás provádí specializovaná firma.
Existují různé způsoby, jak udržet vodu v jezírku čistou a odborníci se přou o to, který je ten správný. Nejběžnější jsou tyto dva: Prvním je biologická filtrace vody bakteriemi ve filtrační jednotce a dočištění v kořenové zóně rostlin. Druhým je biologická filtrce vody pomocí bakterií dávkovaných přímo do vody doplněná o úpravu chemických vlastností vody a provzdušňování pomocí aerifikátoru. Odpadá zde rozměrná a drahá filtrační jenotka, náklady na dodávané přípravky činí ale tisíce korun ročně.V obou případech je nutné výkonné čerpadlo pro zajištění cirkulace, hladinový sběrač – skimmer a spojovací potrubí.

Výstavba jezírka

Ať už se rozhodnete pro koupání ve zcela přírodním prostředí koupacího jezírka nebo pouze pro okrasné jezírko, které přiblíží zahradu k přírodě, nebo jezírko na chov ryb, princip výstavby zůstává stejný. Jako základní materiál se požívají speciální jezírkové fólie, které jsou odolné vůči UV paprskům, mrazuvzdorné a bez škodlivých látek. Jezírkové fólie jsou velmi dobře tvarovatelné  a díky svařování na místě lze vytvořit jezírko téměř jakéhokoliv tvaru i rozměrů.
 

Okrasné jezírko

  obohatí zahradu o další přírodní prvek a pokud se jej podaří doplnit zurčícím poůčkem nebo kaskádou, oživit výsadbou vodních rostlin a pomocí osázení břehů správně zapojit do okolí, tak prostě nemá chybu. Brzy si sem najdou cestu ptáci, vodní hmyz a obojživelníci a získáme tak kus živépřírody. Můžeme do něj umístit  solitérní balvany a osadit i menšími rybkami a speciálními druhy rostlin a živočichů, kteří budou tento přírodní biotop udržovat v dokonalé biologické rovnováze.

 

Koupací jezírko

Je vlastně okrasným jezírkem doplněným o rekreační funkci. Na první pohled se neliší od běžného zahradního jezírka, má ale hlubší zónu bez rostlin určenou ke koupání, která je oddělena od pobřežní čistící zóny osázené speciálními rostlinami. Péče o čistotu vody je tu složitější než u čistě okrasného jezírka, nutností je filtrace s nuceným oběhem. Musí mít i pohodlný vstup do vody , vhodná je  dřevěná terasa částečně zasahující nad hladinu. Výstavba koupacího jezírka není levnou záležitostí. Je třeba počítat s tím, že náklady nebudou nižší než sto tisíc korun, horní hranice nákladů prakticky neexistuje.

Jezírka na chov ryb

Pokud chcete mít ryby, je nutná minimální hloubka alespoň 120 cm, v této hloubce již bez problémů přezimují.

Velikost jezírka je nutné zvolit podle počtu a velikosti chovaných ryb. Při plánování jezírka je vhodné si předem rozmyslet druhy ryb, které chcete chovat a jejich počet. Pro větší ryby je třeba mít jezírko o ploše alespoň 10 m2. Jezírka na chov ryb je nutno opatřit výkonnou filtrační technologií . Vhodné je osázet hustým porostem bahenních a plovoucích rostlin, které vytvoří přirozený přechod mezi jezírkem a okolní zahradou a přilákají živočichy. Brzy se tak můžete těšit z vážek, čolků a dalších vodních živočichů .Aby pracoval filtrační systém správně, je nutný jeho nepřetržitý provoz.

 

Fotogalerie jezírek

 

Kamenná zahrada s vodní kaskádou a jezírkem

Malé okrasné jezírko s vodní kaskádou. Přestože je uprostřed města, najdou si sem cestu rozliční živočichové. Majitel si rád posedí na terásce dlážděné kamenem, toto místo nazývá „ můj malý ráj“. Více fotek zobrazíte kliknutím na obrázek.

 

 

Malé okrasné jezírko

Malé okrasné jezírko s bahenní zónou ( není v ní bahno, jen bahenní rostliny). Původně jsme navrhovali jezírko koupací, majitel to ale vyřešil po svém : zakoupením azurového bazénu. Více fotek zobrazíte kliknutím na obrázek.

 

 

Jezírko u rekreační chalupy

Toto jezírko ( spíše jezero) s překrásným výhledem na Krkonošské předhůří slouží k intenzivnímu chovu ryb. Protože jím protéká potůček, nepotřebuje žádnou filtraci. Nejsou v něm také žádné rostliny, i tak je ale ozdobou zahrady. Více fotek zobrazíte kliknutím na obrázek.

 

 

 

Koupací jezírko

Koupací jezírko u rekreačního domku v Krkonoších má vše co má mít - kaskádu jako přítok vody,hlubokou zónu pro koupání, mělké pobřežní zóny osázené rostlinami, brouzdací část pro děti, dřevěné molo na opalování, bezpečnostní přepad. Břehy jsme osázeli tak, aby porost ladil s okolní květno loukou. Umístili jsme ho do přirozené terénní prohlubně, takže vypadá, že je tu odjakživa.Více fotek zobrazíte kliknutím na obrázek.

 

 

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.